Honorujemy karty: Multisport, Medicover, Fitprofit

SEN

Tego nie wiedziałaś o śnie!

Sen jest jednym z tych oczywistych stanów czynnościowych ośrodkowego układu nerwowego, w który wchodzimy, nie zastanawiając się nad nim zbyt wiele.

Naszym zdaniem warto przyjrzeć się temu ciekawemu mechanizmowi nieco bliżej, zwłaszcza pod kątem wpływu na samopoczucie, zdrowie i postępy na treningach.

Czy wiesz, że istnieje liniowa zależność pomiędzy czasem snu a otyłością u osób nieaktywnych fizycznie?

A co powiesz na fakt, że niedobór snu kumuluje się, przyczyniając się m.in. do nietolerancji węglowodanów i zwiększenia poziomu tkanki tłuszczowej?

Nie wspominamy o tym, że dla przemęczonego organizmu, budowanie mięśni nigdy nie będzie nadrzędnym celem, a dodatkowa masa mięśniowa oznacza przecież dodatkowe zużycie energii. Skoro brakuje energii to… właściwie po co jeszcze pogarszać sytuację?

Jeżeli lokomotywa nie jest w stanie porządnie ruszyć, to dopięcie wagonów tym bardziej nie pomoże! Prawdopodobnie jeszcze nie zdążyłeś się nad tym zastanowić, ale pomyśl tylko, czy nie jest to również Twój problem?

Dlatego nawet, gdy stosujemy restrykcyjną dietę i ciężko trenujemy, niedobór snu może naprawdę bardzo mocno przyczyniać się do tłumienia efektów naszej ciężkiej pracy…

Sen ma ogromny wpływ na:

  • metabolizm węglowodanów
  • procentową zawartość tkanki tłuszczowej.
  •  tolerancję glukozy
  •  równowagę hormonalną naszego organizmu.

Deficyt pojawia się wtedy gdy śpimy mniej, niż wymaga tego nasz organizm. Osoby starsze mają większą odporność na negatywne skutki braku snu, natomiast dzieci i młodzież są bardziej podatne na ten aspekt. Deficyt snu prowadzi do nagromadzenia długu snu. Trudno odpowiedzieć na pytanie jak bardzo może on urosnąć, ale istnieją hipotezy, że może osiągnąć nawet setki godzin! Wiecznie niewyspany? Może czas zacząć spłacać dług.

Każdy z nas jest inny i potrzebuje innej ilości snu. Jeśli potrzebujesz 8 godzin snu, aby maksymalnie się zregenerować, a dostarczasz 6, to gromadzisz 2 godziny długu do spłacenia każdego dnia. Jeżeli postępujesz tak przez tydzień – masz aż 14 godzin deficytu snu! To tylko przykład! Na pewno wśród Was znajdą się też osoby, które po szybkiej kalkulacji stwierdzą, że ich dług jest o wiele większy.

Jedynym sposobem, aby go spłacić, jest dłuższy sen. Na szczęście skutki porządnego wypoczynku stają się odczuwalne dość szybko. Najlepiej zacząć od dodania jednej godziny dziennie do codziennego snu, aż deficyt zostanie wyrównany. Jeżeli kumulacja była duża, to może zająć trochę czasu zanim wrócimy do stanu sprzed zaciągnięcia „sennego” kredytu.

𝓟𝓸𝓭𝓼𝓾𝓶𝓸𝔀𝓾𝓳ą𝓬 – 𝓳𝓮ż𝓮𝓵𝓲 𝔃𝓪𝓵𝓮ż𝔂 𝓒𝓲 𝓷𝓪 𝓹𝓸𝓹𝓻𝓪𝔀𝓲𝓮 𝔃𝓭𝓻𝓸𝔀𝓲𝓪, 𝓼𝓪𝓶𝓸𝓹𝓸𝓬𝔃𝓾𝓬𝓲𝓪 𝓲 𝓼𝔂𝓵𝔀𝓮𝓽𝓴𝓲 𝓶𝓾𝓼𝓲𝓼𝔃 𝓼𝔃𝓬𝔃𝓮𝓰ó𝓵𝓷𝓲𝓮 𝔃𝓪𝓭𝓫𝓪ć 𝓸 𝓳𝓪𝓴𝓸ść 𝓼𝔀𝓸𝓳𝓮𝓰𝓸 𝓼𝓷𝓾.

A dietę i trening zostaw w naszych rękach! Trenerki w  Slim Gym Zabrze klubie fitness dla kobiet służą Ci radą i wsparciem.