Jak nie przytyć w święta?
Badania pokazują, że w okresach okołoświątecznych na wadze pojawiają się dodatkowe kilogramy. Jak temu zapobiec i nie przytyć w święta? Zacznijmy od prostego równania i zastanówmy się czy to rzeczywiście kwestia tych 3 świątecznych dni.
1 kg tkanki tłuszczowej = 7000 kcal
I tu nasuwa się prosty wniosek: aby przytyć przez te 3 dni świąt zaledwie 1 kg trzeba by każdego dnia dostarczyć dodatkowo (ponad wartość Twojego zapotrzebowania energetycznego) 2 333 kcal. To całkiem sporo i jest to mało realny scenariusz. Przyczyną dodatkowych kilogramów nie są wcale Święta, a cały okres świąteczny rozpoczynający się 6 grudnia Mikołajkami a kończący, w najlepszym przypadku, zaraz po Nowym Roku.
Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym przebrniesz przez święta bez obaw o swoją masę ciała:
- Święta to tylko 3 dni. Nie funduj sobie miesięcznego maratonu obżarstwa.
Wiele osób folguje sobie już po Mikołajkach i ciągnie ten maraton obżarstwa aż do Święta Trzech Króli w myśl zasady, że „przecież i tak przytyję w święta”. Prawda jest taka, że nawet nieco większa ilość jedzenia przez te 3 dni nie sprawi, że przytyjesz. Nie odpuszczaj swoich założeń już na początku grudnia.
- Nie stosuj bardzo restrykcyjnych diet tuż przed świętami
Zmiany hormonalne powstające w organizmie podczas odchudzania sprzyjają przejadaniu się i gromadzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej dlatego odchudzanie nie jest dobrym pomysłem bezpośrednio przed wydarzeniami, które wiążą się ze spożyciem dużych ilości jedzenia.
- Zadbaj o ruch
Aktywność fizyczna sprzyja odchudzaniu. Po obfitych świątecznych posiłkach zadbaj o to aby się poruszać. Wstań od stołu, idź na spacer z całą rodziną. Dobrym pomysłem będą też Kalambury, Twister czy sanki z dzieciakami.
- Słuchaj sygnałów wysyłanych przez organizm
Twój organizm sam wie czego potrzebuje. Słuchaj tego co do Ciebie „mówi” i jedz w odpowiedzi na głód, do momentu kiedy zaczniesz odczuwać sytość.
- Zrezygnuj ze sklepowych słodyczy
Lepszą alternatywą będą domowe wypieki ponieważ masz wtedy kontrolę chociażby nad ilością dodanego cukru, a co za tym idzie, kalorycznością produktu.
- Ziemniaki i chleb niech pójdą w odstawkę
Są to wartościowe produkty ale jeżeli i tak po posiłku planujesz zjeść deser to lepiej ograniczyć węglowodanowe zapychacze na korzyść rybki i warzyw.
- Ogranicz alkohol
Nie mówimy tu o całkowitej abstynencji ale warto kierować się zdrowym rozsądkiem.
Alkohol jest produktem wysokokalorycznym. Jego 1 gram zawiera aż 7 kcal. Poza tym napoje alkoholowe osłabiają mechanizmy samokontroli i pobudzają apetyt co może sprzyjać przejedzeniu.
- Mięta i rumianek na ratunek
Jeżeli mocno przesadzisz z ilością jedzenia skorzystaj z ziołowych naparów, które złagodzą dolegliwości i wspomogą trawienie.
- Nie przejmuj się wagą dzień po świętach
Po spożyciu większej ilości jedzenia niż zwykle waga może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Większa masa ciała tuż po świętach to niekoniecznie sama tkanka tłuszczowa, ale też niestrawione resztki jedzenia, retencja wody i sodu czy glikogen wątrobowy i mięśniowy. Po kilku dniach masa ciała powinna się unormować.